Uluslararası 11. Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu

KONGRE TARİHİ
29 Nisan - 30 Nisan 2019

KONGRE ŞEHRİ
Bandırma, Balıkesir, Türkiye
KONGRE WEB SİTESİ
tdtt2019.bandirma.edu.tr
DAVET
Osmanlı tarihçiliğinin son dönemlerde hak ettiği ilgiyi görmeye başlayan bir alanı olan denizcilik tarihinin önemli bir devresini de deniz ticareti tarihi oluşturmaktadır. Deniz ticareti tarihi çalışmaları iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel tarih ile hukuk tarihi gibi tarihin alt alanları ile çok yakından alakalıdır. Bu özelliği itibariyle deniz ticaret tarihi, tarihin dinamik bir alt alanı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki son yıllarda deniz ticaret tarihini temel alan çalışmaların sayısı hatırı sayılır derecede artmıştır. 2009 yılından beri her yıl ulusal düzenlenmekte olan Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu da, pek çok yeni çalışmanın sunulması ve oldukça verimli bir tartışma ortamının sağlanması dolayısıyla bu artışta önemli bir yere sahiptir. Dokuzuncusunun düzenlendiği 2017 yılından itibaren uluslararası katılımlı gerçekleştirilen Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’nun Onbirincisinin Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 29-30 Nisan 2019’da Bandırma’da düzenlenmesine karar verilmiştir.

Uluslararası XI. Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’nun amacı, deniz ticareti tarihi çalışmaları için uluslararası akademik bir tartışma zemini oluşturmaktır. Sempozyum, tarihsel süreçte Türklerin bulunduğu coğrafyanın farklı bölgelerinde deniz ticaretinin nasıl bir gelişme gösterdiği ve bölgeler arası ve uluslararası ticaret faaliyetleri, güzergâhları ve emtianın mübadelesinin tarihteki rolünü akademik tartışmaya açmayı amaçlamaktadır. Sempozyum ayrıca deniz ticareti tarihi araştırmalarında yöntem ve kaynak sorunu üzerine yapılacak tartışmalarla bu alana metodolojik bir katkı sağlamayı da hedeflemektedir.

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2019 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin